Profesyonel web programlama

Merhaba bu makalemde profesyonel web programlama hizmeti almak isteyen kuruluş veya kişiler için dikkatli olması gereken bazı durumları açıkladım.

Profesyonel web programlama hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyim?

Profesyonel web programlama hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

  • Web programlama hizmeti uzman, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web programı yapısı gereği yıllarca hizmet etmesi için yazılır. Eğer programlama aşamasında ileriye dönük kodlama yapılmazsa belirli bir süreden sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tip kodlamalarda kodu yazan kişiye mecbur kalırsınız çünkü standartlar gözetlenmez, standarların gözetilmediği bir yazılımı farklı web yazılımcısı geliştirmekte zorluk yaşar, ya geliştiremez veya uğraşmak istemez veya en kötüsü düzenlemek için fahiş ücretler ister.
  • Geliştirilemez yazılım yada geliştirilebilir yazılım tercihi yapmalısınız. Geliştirilebilir kodlama, standartların uygulandığı, ekip çalışması esnasında veya başka yazılımcıların yazılımı ele aldığı vakit sorun yaşamadan geliştirebileceği programlardır. Siz yazılımı yapan firmayla bağınızı koparsanız bile başka uzman web programcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun avantajları büyüktür. Çünkü belirli dönemlerde yeni özellikler, güvenlik önlemleri, hızı arttırma yamaları vb. seçenekler oluşmaktadır. Geliştirilemez bir web programı sadece yapımcısının geliştirebileceği, başka web programcının özelleştirmek istediği zaman sorunlar yaşayacağı web yazılım tipleridir.
  • Web program maliyeti yüksek bir hizmet tipidir. Bu hizmeti alırken ne aşırı ücretlere nede aşırı düşük fiyatlara itibar etmeyin. Örneğin üç ajanstan teklif aldınız bir tanesi 3.000 tl teklif sundu, bir tanesi 6.000 tl teklif sundu, birisi 1.500 tl dedi buradan anlaşılırki bu yazılımın fiyatı aşağı yukarı 3.000-6.000 tl civarındadır. Bundan yukarı veya aşağı fiyatlar %10 farklılık gösterebilir. Daha cüzi yada aşırı fiyatlara kapılmayın.
  • Arzu ettiklerinizi detaylı bir biçimde açıklayın. Web yazılım yaptırırken ne istediğinizi mutlaka bilmeniz gerekmektedir. İstediklerinizi süper bir tarzda aktarmanızdan sonra notlar incelenecek ve fiyat teklifleri sunulacaktır. Fiyat teklifleri oluşturulurken anlattığınız özelliklere dikkat edilerek bir fiyatlandırma yapılacaktır. Ücretlendirme oluşturulurken sizin değersiz gördüğünüz veya söylemeye gerek yok diye hesapladığınız şeyler fiyata dahil edilmez. Sözleşme izalandığında artık o özellikleri istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye kalır veya yapılmadan proje bitirilir. Örnek olarak başımdan geçen bir durumdan bahsedeyim bir web programı için anlaşma yaptık. Proje bir veri kayıt yazılımıydı, istendiği gibi programlanmaya başlandı %80’lik bölümünü tamamladım. Test için firmaya gittiğimizde kötü bir süprizle karşılaştım. Meğerse bu kayıtlar devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından onaylanması gerekliymiş, araştırdım sitenin apisi bulunmuyordu. Projeyi iptal ettim. Sizde bu tür bir durumda ön ödemenizi kaybetmiş olursunuz.
  • Muhakkak sözleşme yaptırın. Kurumsal dünyada kişiler yada işletmeler sözleşmesiz adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi belirten bir sözleşme yapın. Yapılacak işleri, varsa örnek web siteleri içinde bulunduran detaylı bir sözleşmeyi mutlaka yapmalısınız.

Profesyonel web programlama hizmeti almak isteyenlerin yapacakları en büyük hatalar nedir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web yazılım firmalarıyla çalışmamaları yer alır. Şirketlerin şikayet edilebileceği birçok kuruluş olmasına rağmen, freelance iş yaptıranlar. Bunu kanıtlayamazlar bile.
  • Ücretlerine kapılma. Birkaç şirket ile konuşulduktan sonra hepsi pahalı deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Tabiki bu bir tercih meselesi ama şöyle bir kafa yoralım ucuzmu, kalitemi. Ucuza yaptırdığınız bir web yazılım sizi ne kadar ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web programlamahttps://dogruwebtasarim.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s