Kaliteli web sitesi tasarımı

Kaliteli web sitesi tasarımı nedir? ve web dizayn hizmeti almak isteyen kişi yada şirketler hangi yolu takip etmelidir?

Kaliteli web sitesi tasarımı yaptırırken hangi konulara dikkat edilmelidir?

Kaliteli bir web tasarım hizmeti alabilmek için önem vermeniz gereken bazı kurallar vardır;

  • Kaliteli web sitesi tasarımı yaptıracağınız şahıs veya ajans’a ne istediğinizi açık bir şekilde açıklayan dökümanları iletmelisiniz logo, renkler vs.
  • Web tasarım açısından bir fikriniz yoksa, bu konuyu tamamiyle sitenizi oluşturacak kişi veya firmaya bıraktıysanız, demo çalışma isteyebilirsiniz.
  • Mutlaka bir sözleşme yapın ve anlaşmanızda istediğiniz tüm özellikleri en ince ayrıntısına kadar yazın veya yazdırın, anlaşmayı mutlaka okuyun.
  • Yaptırdığınız siteyi test etmeden onaylamayın, genelde web dizayn bittikten sonra yönetim paneline giydirme uygulanır. Bu nedenden dolayı mutlaka test edip, onaylayın.
  • Web tasarım, Web yazılım, Seo ve Grafik bunların hepsi ayrı hizmetlerdir. Hepsi için anlaşma yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Misalen siz web tasarım için anlaştınız, yönetim paneli olacakmı diye sormalısınız. Aksi halde statik bir web sayfasına sahip olursunuz ve tekrardan yönetim paneli yazdırmak zorunda kalırsınız.
  • Web dizayn hizmetlerine seo ve grafik hizmetleri dahil değildir. Yaptıracağınız logo, banner, seo çalışması ayrı hesaplanır buna dikkat edin.
  • Kaliteli web sitesi tasarımı seo uyumlu yapılmalıdır. Seo uyumlu tasarım için bazı maddeler vardır. Hızlı açılması gereklidir bu işlem kaynak dosyaları (css, js, html vb. gibi) kompres edilerek ve görseller optimize edilerek sağlanmaktadır.
  • Kaliteli web sitesi tasarımı mutlaka duyarlı (responsive) yapıya sahip olmalıdır. Web sayfanız bilgisayar, telefon ve tablet uyumlu olmalıdır.

Kaliteli web sitesi tasarımı ücretleri ne kadardır?

Kaliteli web sitesi tasarımı için ortalama fiyatlar firmadan firmaya değişmekle beraber birçok firmada hemen hemen aynıdır. Freelance olarak yapan kişilerin ortalama fiyatlarınıda merak ediyorsanız yalnızca fiyatı düşük olduğu için çalışmanızı tavsiye etmemekle birlikte sebepleriyle birlikte açıklayacağım.

İstanbul web tasarım ajansları özel web tasarımı ortalama 1.000-1.500 tl civarlarındadır.
E-Ticaret sitesi tasarımları 1.200-4.000 tl civarlarındadır.

Bu işi yapan firmalar için aşağı yukarı fiyatlar yukarıda belirtildiği gibidir. Peki firmadan bağımsız web tasarımcılarda fiyatlar ne kadar.

Freelance iş yapanların giderleri fazla olmadığından ve firma düzeyinde iş garantisi sağlamadıkları için fiyatları firmalardan %30 – %60 daha düşüktür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s