Web programlama hizmeti

Günümüzde pekçok kuruluş veya iş adamı web yazılımı hizmeti almak için kurumsal firmalardan teklif almaktadırlar. Pekala bu hizmeti almak isteyen girişimci yada firmalar hangi yolu takip etmelidir.

Öncelikle hizmet alacağınız ajansı çok iyi incelemelisiniz. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken maddeler şöyle listelenebilir.

  • Sözleşme sorun olmamalı
  • Ön çalışma hazırlanıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması yapılmalı ve süresi belirtilmeli
  • Referans işlerinin iletişim bilgilerini verebilmeli

Yukarıdaki maddelerin bulunması firmanın kurumsal ve kaliteli bir firma olduğunu gösterir. İlinize yakın bir web yazılım ajansını seçmelisiniz ki ziyarette bulunup iş ortamını görmeniz yararınıza olacaktır. İstanbul’da iseniz tercih etmeniz gereken İstanbul web programlama ajanslarıdır. Hizmet almayı planladığınız firmayı birazda gözünüz tutmalı, ziyaret etmeden, firma yetkilileriyle görüşmeden sosyal ağlarda herkes paylaşmış diye iş yaptırmaya kalkışırsanız şimdiden geçmiş olsun.

İstenilen özelliklerin süper bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Web programlama dediğimiz vakit günümüzde birçok sektör işi için hazır web yazılımları mevcut, örnek olarak şirketinizin ürünlerinizi satacağınız e-ticaret sitesi kurdurmak istiyorsanız açık kaynak kodlu ve ücretsiz tonlarca hazır e-ticaret yazılımı var. Hazır sistem varken sıfırdan yazdırmaya kalkışmayın nedenini sorarsanız.

Hazır bir sanal mağaza scriptine edeceğiniz masraf tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil olmak üzere en fazla 2.000-3.000 lira arasıdır. Ek olarak yeni versiyonlar çıktıkça 100-200 tl’ye güncelleştirme yapabilirsiniz. Ama özel web yazılım böyle değildir. Sırf yazılımı minimum 20.000 tl’ye hazırlatırsınız çok büyük firma değilse vereceği bundan düşük fiyatlara aldanmayın hüsrana uğrarsınız. Yazılımı teslim aldığınızda emin olun bir sürü hatası çıkacak ve güncelleme isteyecek üç ayda bir güncelleme yaptırdınız en az 2.000-3.000 masrafı çıkacak yada bir web yazılım elemanı tutacaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerekli büyük çaplı projeleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) hazır yazılımlarla yapamazsınız yaptırsanız bile bir zamandan sonra mutlaka özel web yazılım yaptırmanız lazımdır. Fakat kendi ürünleriniz için milyonlarca veriyi işleyebilecek bir web yazılım yaptırmanıza hiç lüzum yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım ajanslarına projelerini çok ayrıntılı bir biçimde anlatmaları ve belirttikleri projeleri kağıt üzerine dökmeleri gerekmektedir. Ayriyeten projenizi anlatırken bir kayıt cihazı yada telefon ile kaydetmeniz projeyi gerçekleştirecek firma yada sizin yanlış anlaşılmasına engel olacaktır. Çünkü özel bir web yazılım, projenin büyüklüğüne göre bin lira ile milyon lira aralığında değişiklik gösterecektir.

Projenin tek kullanımlık bir projemi yoksa gelişitrmeye devam edebilecek bir projemi olduğunu belirlemeniz gereklidir. Tek kullanımlık projelerde bir defa üretildikten sonra geliştirmek çok zor ve maliyetlidir. Geliştirmeye açık projeler ekip çalışmasına uygun ve api’leri bulunan yazılımlar olduğundan dolayı devamlı yenilenebilir ve güncellenebilir.

Web yazılım hazırlatırken mutlaka birkaç firmadan teklif alın, dikkat etmeniz gereken nokta şu 2 yanlış düşünceden uzak durun, ucuz fiyat teklifi verilmişse kesin dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse süper iş yapıyordur. Firmalar çok yüksek maliyetli reklamlar vererek veya çok para ödeyerek Bing gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam masrafını birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuya dikkat edin. Çünkü seo çalışması yapan bir ajans olarak biliyoruz ki seo çalışması ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en çok veren en üstlere çıkıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s